Kategori:HABERLER

Kadın Thesaurusu

Bianet Bağımsız Bilgi Ağı Haberi

30 Mart 2009

Kadın Konulu Kavramlar Dizini Thesaurus Çıktı

Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin 2005’in Eylül ayından bu yana sürdürdüğü  “Kadın Konulu Kavramlar Dizini/Thesaurusu” tamamlandı.

Kitaplaşan dizin, kadınların konumu ve kadın çalışmalarına ilişkin bilginin indesklenmesi ve erişimi için oluşturulmuş kontrollü terimler listesinden oluşuyor.

Çalışma kapsamında “kadınlarla ilgili belgelerin, cinsiyetçi olmayan tanımlanması, kataloglanması ve kadınların kendileriyle ilgili bilgilendirme haklarının aracı olarak kadın thesaurusu” olarak iki panel gerçekleştirildi.

Çalışma grubu adına önsözü yazan Şeyda Talu, bu alanda standart çalışmaların olmayışının yarattığı sıkıntıya değiniyor.

Çalışmalarda Avrupa Kadın Thesaurus’undan yararlanıldı.

Thesaurus, sözcük anlamı hazine, depo. Güncel sözcüklerdeyse belirli bir alandaki sözcükleri veya bir bilgi ya da kavramlar grubunu içeren bir tür sözlük/ansiklopedi olarak geçiyor.

Thesaurus’ta yer alan terimler şu başlıklar altında toplanıyor:

Biçim, coğrafya, zaman,antropoloji, dil, edebiyat, din, dünya görüşü, bilim, dinlenme, serbest zaman, eğitim, öğretim, ekonomi, felsefe, hane halkı, ebeveynlik, çocuk büyütme, hukuk, kadın çalışmaları, medya, psikoloji, sağlık, beden, sanat, siyaset, sosyal ilişkiler, tarih, yapı barınma.

Kadın konulu dizin kapsamında bir çalışmaya da medya alanında bianet imza atmış ve 2000’de ücretsiz dağıtılan Cins Bakışı Sözlüğü‘nde 115 terim yer almıştı.

Kadın Eserleri Kütüphanesi “Bu thesaurus’u ilgili kurumların ve kişilerin iş birliğiyle gelirştirmemiz ve güncellememiz gerekiyor. Ancak bu şekilde, kadın ve kadın sorunlarına ilişkin bilginin kaybolmasını engelleyebilir, kadın belleğini oluşturabiliriz, ancak bu şekilde kadın alanında varolan ve üretilmekte olan bilgiye etkin şekilde ulaşabiliriz” diyor.

Projede emeği geçenler şöyle:

Aslı Davaz, Ayşa Kurtoğlu, Ayşe Gündüz Hoşgör, Ayşegül Yaraman, Ayten Sökücü, Beril Eyüpoğlu, Berrin Yanıkkaya, Bülent Keseroğlu, Canan Arın, Ercan Güngöroğlu, Fatmagül Berktay, Fil Mor, Füsun Akatlı, Gamze Karadağ, Garip Buluş, Gökçe Bayrakçeken Tüzel, Gönül Küfteoğlu, Hacer Nalbantoğlu, Hasan Keseroğlu, Hidayet Tuksal,  Hülya Hayatseven, Işıl Baş, Mahan Doğrusöz, Meryem Turan, Metin Yeğenoğlu, Mine Tan, Necla Gökçe, Nevval Sevindi, Özden Sözalan, Selma Atabek, Serpil Çakır, Simten Çoşar, Sönmez Taner, Şeyda Talu, Şirin Tekeli, Yasemin Öz, Yıldız Ecevit, Yüksel Selek, Zelal Ayman ve Zeynep Direk. (EZÖ)

 

http://kadineserleri.org/wp-content/uploads/2016/10/turkiye_kadin_thesaurusu.pdf
     
Vulnerability Scanner